Om oss

Vi hjälper organisationer att bli mer agila!

Vi har över 15 år praktisk erfarenhet av agila metoder. Över femtio företag har fått hjälp av oss och vi har utbildat över tusen personer på alla nivåer och i alla roller!

Vi hjälper er med en konkret strategi för ert förbättringsarbete, med ert agila ledarskap, med modern produktmanagement och med moderna utvecklingstekniker. Givetvis kan vi Scrum, Lean, XP, Kanban och Lean Startup.

Vi investerar mycket i att ligga i framkant. Genom våra internationella nätverk har vi tillgång till flera hundra av de främsta experterna i världen. Våra egna instruktörer är licensierade av internationellt ledande organisationer som Scrum.org och Happy Melly som drivs av pionjärer som Ken Schwaber och Jurgen Appello.

Vi lever som vi lär och vår egen organisation är baserad på de senaste rönen för värdeskapande i komplexa miljöer. Vi kallar principerna för Teal. Läs mer om det här.

Att få bästa möjliga resultat av ett agilt förbättringsarbete kräver mer erfarenhet än man först kan tro. Vi vet vad som krävs. Kontakta oss!


Våra instruktörer och medarbetare

Course instructor

Björn Persson

bjorn.persson@proagile.se
+46 708 13 74 74
Course instructor

Henrik Berglund

henrik.berglund@proagile.se
+46 709 40 08 64
Course instructor

Cesario Ramos

cesario@agilix.nl
Course instructor

Fredrik Wendt

fredrik@wendt.se
+46702778511
Course instructor

Maarten Hoppen

mhoppen@vxcompany.com
Course instructor

Mads Troels Hansen

mth@lean-agile.dk
Course instructor

Niclas Nilsson

niclas@fooheads.com
+46706371249
Course instructor

Lare Lekman

lare.lekman@gmail.com
Course instructor

Margareta Löfvenholm

margareta@gaine.se
+46 705 77 80 51
Course instructor

Stefan Elmquist

Stefan.Elmquist@hiq.se
Course instructor

Bodil Arstedt

bodil.arstedt@proagile.se
+46 706 143413
Course instructor

Urban Bäckemo

urban.backemo@proagile.se
+46 763 140977
Course instructor

James Priest

Course instructor

Liliana David

Course instructor

Woody Zuill

Course instructor

Jesper Nyström

jesper.nystrom@proagile.se
+46701839166
Course instructor

Antoaneta Mladenova

antoaneta.mladenova@proagile.se
+46708296527